Ślepowidzenie

lis sam


„Najważniejsze to nie wypaść z obiegu […] Jeśli się nie rekonfigurujesz, nie zyskujesz nowych kwalifikacji. A jeśli ich nie masz, w niecały miesiąc jesteś przestarzały i nie nadajesz się do niczego[…].”


Gdyby mój angielski był na poziomie zaawansowanym i tak nie zabrałbym się za przeczytanie tej powieści na udostępnionej przez autora stronie internetowej, gdzie można ją przeczytać za darmo. Żeby zrozumieć wszystko dokładnie, musiałbym zapewne skończyć fizykę molekularną na anglojęzycznej uczelni. Wobec tego zabrałem się za polskie III wydanie z 2013 roku.

Pierwszy kontakt z obcą cywilizacją był już niejednokrotnie podejmowany przez wielu pisarzy sci-fi z lepszym bądź gorszym skutkiem. Tym razem autor próbuje  przedstawić go nam w zupełnie inny niż wszyscy sposób. Peter Watts jest hybrydą złożoną z naukowca i pisarza, którego książki przechodziły bez echa. Wszystko się jednak zmieniło wraz z powieścią „Ślepowidzenie”, nagrodą Hugo oraz przyznaniem polskiego Sfinksa za najlepszą zagraniczną powieść 2008 roku.

W przyszłości nie ma miejsca dla zwykłych ludzi. Nasz główny bohater po profilaktycznej operacji zmienia się i już nigdy nie jest taki jak wcześniej. „Wyobraź sobie, że jesteś… ” to jego sposób na życie. On, jako jeden z najlepszych potrafi analizować i tłumaczyć innych. „Ślepowidzenie” jest książką hard sci-fi, w której wszystko jest dokładnie wytłumaczone. Jeśli nie jesteś więc po fizyce czy biologii, lub nie interesujesz się tym tematem z pewnością przyda Ci się nieco Wikipedii. Oczywiście tylko po to, aby całkowicie zrozumieć fizyczno-biologiczno-chemiczne elementy książki. Mimo tego, że powieść niełatwo się czyta, jest to dość interesująca pozycja. Bardzo wolna akcja całej książki jest jednak na szczęście rekompensowana rozmyśleniami i ciekawą wizją świata przyszłości. Wszystkie futurystyczne elementy składają się w jedną całość, a czytelnik ma poczucie, że świat w przyszłości może właśnie tak wyglądać. Wydaje mi się jednak, co niestety często się zdarza przy książkach sci-fi, że autor zbyt blisko datuje w czasie, aż tak duże rozwinięcie naszej cywilizacji. Widać, że Peter Watts ma wiele pomysłów. Nie jestem jednak do końca pewien czy wrzucenie ich wszystkich do jednej powieści było dobrym posunięciem. Zdarza się, że opowiada o ciekawym (jak dla mnie) zjawisku, by zaraz wnet zmienić temat, a poprzedniego wątku nie kontynuować.

Mimo wszystko idee te są ciekawe, a cała otoczka stwarza, że sam wielokrotnie zadawałem sobie pytanie: a co jeśli naprawdę ludzie w dzisiejszych czasach się mylą? Nie jest to typowa książka akcji. „Ślepowidzenie” nie dostarczy wam więc wielkich epickich bitew kosmicznych, ale dzięki niej znajdziecie się w podróży, w głąb naszej wizji postrzegania świata.

4

set of animals and its tracks


„A co się stanie, gdy zmysły zawiodą, ale model, zepsuty przez jakiś uraz czy guz, się nie odświeży?”


Ślepowidzenie – doskonały tytuł, przemyślany i logicznie wytłumaczony.
Gatunek: science – fiction
Podgatunek: hard
Czyli po prostu fantastyka naukowa. Wymyślona koncepcja, wymyślony świat przez autora wzmocniony dodatkowym
i wyjątkowo mocnym wsparciem w postaci prawdziwej nauki. Książka mocno biologiczna, chemiczna i techniczna.
Uwaga: od czytelników wymaga się wzmożonej aktywności mózgu odpowiadającego za skupienie, czytanie ze zrozumieniem
i umiejętność wyobrażenia przestrzennego
Wskazania: w trakcie czytania obie półkule mózgu powinny ze sobą współpracować  😉

Wiele osób mówi, że książka ta jest trudna w odbiorze, że trudno się ją czyta. Po części tak jest i trudno się z tym nie zgodzić (w końcu nie bez powodu to hard sci-fi), jednak jak to zwykle bywa zawsze jest pewne ale.

Książka opowiada o przyszłości, podróży w kosmos, odmienionym postrzeganiu świata i dalekim nam światopoglądzie. Z początku była dość uciążliwa w odbiorze. Bardzo długi wstęp, wiele rzeczy niewytłumaczonych – mówię tu o specyficznej cesze pewnych bohaterów (jeśli sami sięgniecie po ta książkę to zrozumiecie o co mi chodzi). Na szczęście wszystko wyjaśnia się po przejściu przez połowę książki i nareszcie cały obraz nabiera przejrzystości. Cóż, może ciężko jest napisać, że nabiera tempa, ale w pewnym stopniu można uznać, że tak właśnie jest. Jedyne co niektórych może lekko irytować to fakt, że sama akcja szybciej sie kończy, niż zaczyna. Mimo wszystko można się do tego przyzwyczaić a opisy przemyśleń czy dywagacji bohaterów, ich reakcje i zachowanie, naprawdę wciąga.

Niestety, po przeczytaniu tej książki towarzyszą mi mieszane uczucia. Według mnie Pan Peter Watts trochę przesadził. „Ślepowidzenie” ma świetny potencjał, genialne pomysły, ale Watts zbyt dużo uwagi poświęcił fachowemu słownictwu zamiast nadać akcji kolorytu. Brakowało czegoś, co bardziej by zachęciło lub zaintrygowało czytelnika. Brakowało motywacji do przeczytania kolejnej strony. Odnoszę wrażenie, że doświadczyłam swoistego przerostu formy nad treścią i nie dlatego bynajmniej, że książka stała się zawiła ale dlatego, że natłok słów czasem na siłę inteligentnych czy mądrych wcale nie był jej potrzebny do osiągnięcia sukcesu. Obawiam się, że autor oprócz słusznej chęci pokazania i zaprezentowania nam swojej bardzo obszernej, specjalistycznej i trudnej wiedzy, zaserwował nam samym właśnie Ślepowidzenie! Dlaczego? Być może dzięki licznym wtrąceniom z dziedziny biologii i innych pokrewnych nauk chciał po trochu (lub po prostu wyszło to w ten sposób przez przypadek) zamydlić nam, czytelnikom oczy.  Niedoróbki swojego pióra zamaskował zawiłym językiem i licznymi opisami mechanizmów zarówno specjalistycznych maszyn, jak i międzyludzkich (a może raczej międzygatunkowych?).

Jeżeli nie lubisz trudnych, skomplikowanych słów, specyficznego języka nauki, z wyobraźnią przestrzenną nie jesteś za pan brat, a gatunek sci-fi jest Ci obcy, to odradzam czytanie tej książki. Natomiast jeżeli uwielbiasz klimaty sci-fi w połączeniu z nauką ścisłą, ciekawi Cię świat wykreowany zupełnie na nowo, lubisz wyzwania umysłowe i nie straszne są Ci obce kreatury – ta książka jest właśnie dla Ciebie.

3

set of animals and its tracks

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Ślepowidzenie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s